How much does it cost to make honey almond granola?
Updated ·
A batch of honey almond granola (8 servings) costs about $11.71 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $1.46 per serving (1 of 8 ingredients not priced: Rolled Oats).
Crunchy homemade granola loaded with oats, almonds, and a touch of honey. Perfect for breakfast with yogurt or milk, or as a healthy snack. Much better (and cheaper) than store-bought!
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| Rolled Oats | 400 g | no reliable price yet | - | - |
| Sliced Almonds | 150 g | $0.80 per oz | $4.23 | 36% |
| Sunflower Seeds | 75 g | $0.40 per oz | $1.06 | 9% |
| Honey | 100 ml | $0.55 per oz | $2.79 | 24% |
| Coconut Oil | 60 ml | $0.26 per fl oz | $0.53 | 5% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 14% |
| Cinnamon | 5 g | $0.80 per oz | $0.14 | 1% |
| Dried Cranberries | 100 g | $0.36 per oz | $1.27 | 11% |
| Total | $11.71 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities. Not priced: Rolled Oats.
What to charge for honey almond granola
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per serving, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $29.20, or $3.65 per serving. At a 30% profit margin that is $5.22 per serving, $41.76 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 10 minutes
- Cook: 25 minutes
- Makes: 8 servings
- Difficulty: Easy
Ingredients
- 400 g Rolled Oats
- 150 g Sliced Almonds
- 75 g Sunflower Seeds
- 100 ml Honey
- 60 ml Coconut Oil
- 10 ml Vanilla Extract
- 5 g Cinnamon
- 100 g Dried Cranberries
Instructions
- Preheat oven to 325°F (165°C) and line a large baking sheet with parchment paper.
- In a large bowl, combine rolled oats, sliced almonds, sunflower seeds, and cinnamon.
- In a small saucepan, warm honey, coconut oil, and vanilla extract until melted and combined.
- Pour honey mixture over oat mixture and stir until everything is well coated.
- Spread mixture evenly on prepared baking sheet in a thin layer.
- Bake for 20-25 minutes, stirring every 10 minutes, until golden brown.
- Remove from oven and immediately stir in dried cranberries.
- Let cool completely on baking sheet (it will get crunchier as it cools).
- Break into clusters and store in airtight container for up to 2 weeks.
- Serve with milk, yogurt, or eat as a snack.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make honey almond granola?
A batch of honey almond granola (8 servings) costs about $11.71 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $1.46 per serving (1 of 8 ingredients not priced: Rolled Oats).
How much should I sell honey almond granola for?
With packaging at $0.15 per serving, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each serving costs $3.65 and sells for about $5.22. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in honey almond granola?
Sliced Almonds: $4.23 of the $11.71 ingredient cost (36%), followed by honey at $2.79.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Lemon Blueberry Muffins $0.22 per muffin