How much does it cost to make classic chocolate chip cookies?
Updated ·
A batch of classic chocolate chip cookies (36 cookies) costs $12.80 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.36 per cookie.
Soft and chewy homemade chocolate chip cookies with the perfect balance of butter, brown sugar, and semi-sweet chocolate chips. A timeless favorite that's perfect for any occasion.
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| All-Purpose Flour | 280 g | $0.55 per lb | $0.34 | 3% |
| Butter | 226 g | $4.02 per lb | $2.00 | 16% |
| Granulated Sugar | 100 g | $1.02 per lb | $0.23 | 2% |
| Brown Sugar | 165 g | $0.90 per lb | $0.33 | 3% |
| Eggs | 2 | $2.27 per dozen | $0.38 | 3% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 13% |
| Baking Soda | 5 g | $0.15 per oz | $0.03 | 0% |
| Salt | 5 g | $0.07 per oz | $0.01 | 0% |
| Chocolate Chips | 340 g | $0.65 per oz | $7.80 | 61% |
| Total | $12.80 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities.
What to charge for classic chocolate chip cookies
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per cookie, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $35.02, or $0.97 per cookie. At a 30% profit margin that is $1.39 per cookie, $50.04 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 15 minutes
- Cook: 11 minutes
- Makes: 36 cookies
- Difficulty: Easy
Ingredients
- 280 g All-Purpose Flour
- 226 g Butter
- 100 g Granulated Sugar
- 165 g Brown Sugar
- 2 Eggs
- 10 ml Vanilla Extract
- 5 g Baking Soda
- 5 g Salt
- 340 g Chocolate Chips
Instructions
- Preheat oven to 375°F (190°C) and line baking sheets with parchment paper.
- In a large bowl, cream together softened butter, granulated sugar, and brown sugar until light and fluffy (about 3 minutes).
- Beat in eggs one at a time, then add vanilla extract and mix well.
- In a separate bowl, whisk together flour, baking soda, and salt.
- Gradually fold dry ingredients into wet ingredients until just combined. Do not overmix.
- Fold in chocolate chips until evenly distributed.
- Drop rounded tablespoons of dough onto prepared baking sheets, spacing 2 inches apart.
- Bake for 9-11 minutes until edges are golden but centers still look slightly underdone.
- Cool on baking sheet for 2 minutes, then transfer to wire rack to cool completely.
- Store in airtight container for up to 5 days.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make classic chocolate chip cookies?
A batch of classic chocolate chip cookies (36 cookies) costs $12.80 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.36 per cookie.
How much should I sell classic chocolate chip cookies for?
With packaging at $0.15 per cookie, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each cookie costs $0.97 and sells for about $1.39. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in classic chocolate chip cookies?
Chocolate Chips: $7.80 of the $12.80 ingredient cost (61%), followed by butter at $2.00.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Honey Almond Granola $1.46 per serving
- Lemon Blueberry Muffins $0.22 per muffin