How much does it cost to make lemon blueberry muffins?
Updated ·
A batch of lemon blueberry muffins (12 muffins) costs about $2.61 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.22 per muffin (2 of 9 ingredients not priced: Lemon, Fresh Blueberries).
Light and fluffy muffins bursting with fresh blueberries and bright lemon flavor. These bakery-style muffins have a beautiful golden top and tender crumb. Perfect for breakfast or brunch.
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| All-Purpose Flour | 280 g | $0.55 per lb | $0.34 | 13% |
| Granulated Sugar | 200 g | $1.02 per lb | $0.45 | 17% |
| Baking Powder | 10 g | $0.45 per oz | $0.16 | 6% |
| Salt | 5 g | $0.07 per oz | $0.01 | 0% |
| Milk | 240 ml | $4.23 per gallon | $0.27 | 10% |
| Butter | 113 g | $4.02 per lb | $1.00 | 38% |
| Eggs | 2 | $2.27 per dozen | $0.38 | 15% |
| Lemon | 2 | $1.60 per lb | - | - |
| Fresh Blueberries | 200 g | no reliable price yet | - | - |
| Total | $2.61 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities. Not priced: Lemon, Fresh Blueberries.
What to charge for lemon blueberry muffins
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per muffin, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $19.85, or $1.65 per muffin. At a 30% profit margin that is $2.37 per muffin, $28.44 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 15 minutes
- Cook: 20 minutes
- Makes: 12 muffins
- Difficulty: Medium
Ingredients
- 280 g All-Purpose Flour
- 200 g Granulated Sugar
- 10 g Baking Powder
- 5 g Salt
- 240 ml Milk
- 113 g Butter
- 2 Eggs
- 2 Lemon
- 200 g Fresh Blueberries
Instructions
- Preheat oven to 375°F (190°C) and line a 12-cup muffin tin with paper liners.
- In a large bowl, whisk together flour, sugar, baking powder, and salt.
- In a separate bowl, whisk together milk, melted butter, eggs, lemon zest, and lemon juice.
- Pour wet ingredients into dry ingredients and gently fold until just combined. Do not overmix.
- Toss blueberries with 1 tablespoon flour to prevent sinking.
- Gently fold blueberries into batter.
- Divide batter evenly among muffin cups, filling each about 3/4 full.
- Sprinkle tops with coarse sugar if desired.
- Bake for 18-20 minutes until tops are golden and a toothpick comes out clean.
- Cool in pan for 5 minutes, then transfer to wire rack. Best served warm.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make lemon blueberry muffins?
A batch of lemon blueberry muffins (12 muffins) costs about $2.61 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.22 per muffin (2 of 9 ingredients not priced: Lemon, Fresh Blueberries).
How much should I sell lemon blueberry muffins for?
With packaging at $0.15 per muffin, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each muffin costs $1.65 and sells for about $2.37. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in lemon blueberry muffins?
Butter: $1.00 of the $2.61 ingredient cost (38%), followed by granulated sugar at $0.45.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Honey Almond Granola $1.46 per serving