How much does it cost to make fudgy chocolate brownies?
Updated ·
A batch of fudgy chocolate brownies (24 brownies) costs $13.29 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.55 per brownie.
Rich, decadent brownies with a fudgy center and crackly top. Made with high-quality cocoa powder and plenty of chocolate chips. These brownies are sure to satisfy any chocolate craving.
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| Butter | 226 g | $4.02 per lb | $2.00 | 15% |
| Granulated Sugar | 400 g | $1.02 per lb | $0.90 | 7% |
| Cocoa Powder | 75 g | $1.20 per oz | $3.17 | 24% |
| Salt | 3 g | $0.07 per oz | $0.01 | 0% |
| Eggs | 4 | $2.27 per dozen | $0.76 | 6% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 13% |
| All-Purpose Flour | 140 g | $0.55 per lb | $0.17 | 1% |
| Chocolate Chips | 200 g | $0.65 per oz | $4.59 | 35% |
| Total | $13.29 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities.
What to charge for fudgy chocolate brownies
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per brownie, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $33.58, or $1.40 per brownie. At a 30% profit margin that is $2.00 per brownie, $48.00 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 15 minutes
- Cook: 30 minutes
- Makes: 24 brownies
- Difficulty: Easy
Ingredients
- 226 g Butter
- 400 g Granulated Sugar
- 75 g Cocoa Powder
- 3 g Salt
- 4 Eggs
- 10 ml Vanilla Extract
- 140 g All-Purpose Flour
- 200 g Chocolate Chips
Instructions
- Preheat oven to 350°F (175°C) and line a 9x13 inch pan with parchment paper.
- Melt butter in a large saucepan over medium heat. Remove from heat.
- Whisk in sugar, cocoa powder, and salt until well combined.
- Add eggs one at a time, whisking vigorously after each addition until glossy.
- Stir in vanilla extract.
- Fold in flour gently until just combined. Do not overmix.
- Fold in chocolate chips, reserving some for topping.
- Pour batter into prepared pan and spread evenly. Sprinkle reserved chocolate chips on top.
- Bake for 25-30 minutes until a toothpick inserted comes out with a few moist crumbs.
- Cool completely in pan before cutting into 24 squares.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make fudgy chocolate brownies?
A batch of fudgy chocolate brownies (24 brownies) costs $13.29 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.55 per brownie.
How much should I sell fudgy chocolate brownies for?
With packaging at $0.15 per brownie, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each brownie costs $1.40 and sells for about $2.00. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in fudgy chocolate brownies?
Chocolate Chips: $4.59 of the $13.29 ingredient cost (35%), followed by cocoa powder at $3.17.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Honey Almond Granola $1.46 per serving
- Lemon Blueberry Muffins $0.22 per muffin