How much does it cost to make homemade pepperoni pizza?
Updated ·
A batch of homemade pepperoni pizza (2 pizzas) costs about $10.90 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $5.45 per pizza (1 of 13 ingredients not priced: Garlic).
Classic homemade pizza with a crispy crust, tangy tomato sauce, melted mozzarella, and savory pepperoni. Much better (and more cost-effective) than delivery! Makes two 12-inch pizzas.
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| All-Purpose Flour | 500 g | $0.55 per lb | $0.60 | 6% |
| Water | 320 ml | $0.00 per ml | $0.00 | 0% |
| Active Dry Yeast | 7 g | $0.24 per tsp | $0.56 | 5% |
| Sugar | 10 g | $1.02 per lb | $0.02 | 0% |
| Olive Oil | 30 ml | $0.45 per oz | $0.44 | 4% |
| Salt | 10 g | $0.07 per oz | $0.02 | 0% |
| Crushed Tomatoes | 400 g | $1.63 per lb | $1.44 | 13% |
| Tomato Paste | 60 g | $0.15 per oz | $0.32 | 3% |
| Garlic | 3 | $0.60 per oz | - | - |
| Dried Oregano | 5 g | $1.20 per oz | $0.21 | 2% |
| Dried Basil | 5 g | $1.20 per oz | $0.21 | 2% |
| Mozzarella Cheese | 400 g | $0.25 per oz | $3.53 | 32% |
| Pepperoni | 150 g | $0.67 per oz | $3.55 | 33% |
| Total | $10.90 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities. Not priced: Garlic.
What to charge for homemade pepperoni pizza
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per pizza, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $27.32, or $13.66 per pizza. At a 30% profit margin that is $19.52 per pizza, $39.04 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 1 hour 30 minutes (includes rising)
- Cook: 15 minutes
- Makes: 2 pizzas
- Difficulty: Medium
Ingredients
- 500 g All-Purpose Flour
- 320 ml Water
- 7 g Active Dry Yeast
- 10 g Sugar
- 30 ml Olive Oil
- 10 g Salt
- 400 g Crushed Tomatoes
- 60 g Tomato Paste
- 3 Garlic
- 5 g Dried Oregano
- 5 g Dried Basil
- 400 g Mozzarella Cheese
- 150 g Pepperoni
Instructions
- For the dough: Mix warm water, sugar, and yeast. Let stand 5 minutes until foamy.
- Add flour, olive oil, and salt. Knead for 8 minutes until smooth and elastic.
- Place in oiled bowl, cover, and let rise for 1 hour until doubled.
- For the sauce: Combine crushed tomatoes, tomato paste, garlic, oregano, basil, and salt.
- Preheat oven to 475°F (245°C) with pizza stone inside if you have one.
- Divide dough in half. Roll each into a 12-inch circle on a floured surface.
- Transfer to pizza peel or baking sheet. Spread sauce evenly, leaving 1/2 inch border.
- Top with shredded mozzarella and pepperoni slices.
- Bake for 12-15 minutes until crust is golden and cheese is bubbly.
- Let cool for 5 minutes before slicing. Serve hot.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make homemade pepperoni pizza?
A batch of homemade pepperoni pizza (2 pizzas) costs about $10.90 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $5.45 per pizza (1 of 13 ingredients not priced: Garlic).
How much should I sell homemade pepperoni pizza for?
With packaging at $0.15 per pizza, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each pizza costs $13.66 and sells for about $19.52. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in homemade pepperoni pizza?
Pepperoni: $3.55 of the $10.90 ingredient cost (33%), followed by mozzarella cheese at $3.53.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Honey Almond Granola $1.46 per serving
- Lemon Blueberry Muffins $0.22 per muffin