How much does it cost to make homemade cinnamon rolls?
Updated ·
A batch of homemade cinnamon rolls (12 rolls) costs about $7.23 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.60 per roll (1 of 15 ingredients not priced: Cream Cheese).
Soft, fluffy cinnamon rolls with a gooey cinnamon-sugar filling and sweet cream cheese frosting. These bakery-style rolls are perfect for weekend brunch or special occasions. Worth every minute of prep!
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| All-Purpose Flour | 500 g | $0.55 per lb | $0.60 | 8% |
| Milk | 240 ml | $4.23 per gallon | $0.27 | 4% |
| Granulated Sugar | 50 g | $1.02 per lb | $0.11 | 2% |
| Active Dry Yeast | 7 g | $0.24 per tsp | $0.56 | 8% |
| Butter | 75 g | $4.02 per lb | $0.66 | 9% |
| Eggs | 2 | $2.27 per dozen | $0.38 | 5% |
| Salt | 8 g | $0.07 per oz | $0.02 | 0% |
| Butter | 113 g | $4.02 per lb | $1.00 | 14% |
| Brown Sugar | 200 g | $0.90 per lb | $0.40 | 5% |
| Cinnamon | 15 g | $0.80 per oz | $0.42 | 6% |
| Cream Cheese | 113 g | no reliable price yet | - | - |
| Butter | 56 g | $4.02 per lb | $0.50 | 7% |
| Powdered Sugar | 240 g | $1.10 per lb | $0.58 | 8% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 23% |
| Milk | 30 ml | $4.23 per gallon | $0.03 | 0% |
| Total | $7.23 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities. Not priced: Cream Cheese.
What to charge for homemade cinnamon rolls
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per roll, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $24.94, or $2.08 per roll. At a 30% profit margin that is $2.97 per roll, $35.64 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 2 hours 30 minutes (includes rising)
- Cook: 25 minutes
- Makes: 12 rolls
- Difficulty: Advanced
Ingredients
- 500 g All-Purpose Flour
- 240 ml Milk
- 50 g Granulated Sugar
- 7 g Active Dry Yeast
- 75 g Butter
- 2 Eggs
- 8 g Salt
- 113 g Butter
- 200 g Brown Sugar
- 15 g Cinnamon
- 113 g Cream Cheese
- 56 g Butter
- 240 g Powdered Sugar
- 10 ml Vanilla Extract
- 30 ml Milk
Instructions
- For dough: Warm milk to 110°F. Mix with sugar and yeast. Let stand 5 minutes.
- Add melted butter, eggs, salt, and flour. Knead for 8 minutes until smooth.
- Place in oiled bowl, cover, and let rise 1 hour until doubled.
- Roll dough into 16x12 inch rectangle on floured surface.
- For filling: Spread softened butter over dough. Mix brown sugar and cinnamon, sprinkle evenly.
- Roll up tightly from long edge. Cut into 12 equal rolls.
- Place in greased 9x13 pan. Cover and let rise 45 minutes until puffy.
- Preheat oven to 350°F (175°C). Bake 22-25 minutes until golden.
- For frosting: Beat cream cheese and butter until smooth. Add powdered sugar, vanilla, and milk.
- Spread frosting over warm rolls. Serve immediately for best texture.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make homemade cinnamon rolls?
A batch of homemade cinnamon rolls (12 rolls) costs about $7.23 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.60 per roll (1 of 15 ingredients not priced: Cream Cheese).
How much should I sell homemade cinnamon rolls for?
With packaging at $0.15 per roll, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each roll costs $2.08 and sells for about $2.97. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in homemade cinnamon rolls?
Vanilla Extract: $1.69 of the $7.23 ingredient cost (23%), followed by butter at $1.00.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Honey Almond Granola $1.46 per serving
- Lemon Blueberry Muffins $0.22 per muffin