How much does it cost to make vanilla cupcakes with buttercream?
Updated ·
A batch of vanilla cupcakes with buttercream (12 cupcakes) costs $8.95 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.75 per cupcake.
Light and fluffy vanilla cupcakes topped with silky smooth vanilla buttercream frosting. Perfect for birthdays, celebrations, or any time you want a special treat. Bakery-quality results at home!
Ingredient cost breakdown
| Ingredient | Amount | Price used | Cost | Share |
|---|---|---|---|---|
| All-Purpose Flour | 190 g | $0.55 per lb | $0.23 | 3% |
| Granulated Sugar | 200 g | $1.02 per lb | $0.45 | 5% |
| Butter | 113 g | $4.02 per lb | $1.00 | 11% |
| Eggs | 2 | $2.27 per dozen | $0.38 | 4% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 19% |
| Baking Powder | 8 g | $0.45 per oz | $0.13 | 1% |
| Salt | 3 g | $0.07 per oz | $0.01 | 0% |
| Milk | 120 ml | $4.23 per gallon | $0.13 | 1% |
| Butter | 226 g | $4.02 per lb | $2.00 | 22% |
| Powdered Sugar | 480 g | $1.10 per lb | $1.16 | 13% |
| Milk | 60 ml | $4.23 per gallon | $0.07 | 1% |
| Vanilla Extract | 10 ml | $2.50 per tbsp | $1.69 | 19% |
| Total | $8.95 |
Staples use the U.S. Bureau of Labor Statistics monthly average price; other ingredients use typical US grocery prices from the CrumbCounts catalog. Cups and spoons are converted to weight with standard baking densities.
What to charge for vanilla cupcakes with buttercream
Ingredients are only part of the cost. Adding $0.15 of packaging per cupcake, 60 minutes of your time at $15.00 an hour and 10% for utilities and fees brings the batch to $26.82, or $2.24 per cupcake. At a 30% profit margin that is $3.20 per cupcake, $38.40 for the batch.
Price this recipe in the free calculator
The calculator opens with this recipe filled in. Change the prices to what you pay, set your own time and margin, and share or print the result.
Recipe
- Prep: 25 minutes
- Cook: 18 minutes
- Makes: 12 cupcakes
- Difficulty: Medium
Ingredients
- 190 g All-Purpose Flour
- 200 g Granulated Sugar
- 113 g Butter
- 2 Eggs
- 10 ml Vanilla Extract
- 8 g Baking Powder
- 3 g Salt
- 120 ml Milk
- 226 g Butter
- 480 g Powdered Sugar
- 60 ml Milk
- 10 ml Vanilla Extract
Instructions
- Preheat oven to 350°F (175°C) and line a 12-cup muffin tin with cupcake liners.
- For cupcakes: Cream butter and sugar until light and fluffy (3 minutes).
- Beat in eggs one at a time, then add vanilla extract.
- In a separate bowl, whisk together flour, baking powder, and salt.
- Alternate adding dry ingredients and milk to butter mixture, beginning and ending with dry.
- Divide batter evenly among cupcake liners, filling 2/3 full.
- Bake 16-18 minutes until a toothpick comes out clean. Cool completely.
- For frosting: Beat butter until creamy. Gradually add powdered sugar, then milk and vanilla.
- Beat on high speed for 3 minutes until light and fluffy.
- Pipe or spread frosting onto cooled cupcakes. Decorate as desired.
Rate this recipe or save a copy to your account in the CrumbCounts app.
Frequently asked questions
How much does it cost to make vanilla cupcakes with buttercream?
A batch of vanilla cupcakes with buttercream (12 cupcakes) costs $8.95 in ingredients at average US grocery prices (August 2026), or $0.75 per cupcake.
How much should I sell vanilla cupcakes with buttercream for?
With packaging at $0.15 per cupcake, an hour of your time at $15.00, 10% overhead and a 30% profit margin, each cupcake costs $2.24 and sells for about $3.20. Change any of these in the free pricing calculator.
What is the most expensive ingredient in vanilla cupcakes with buttercream?
Butter: $2.00 of the $8.95 ingredient cost (22%), followed by vanilla extract at $1.69.
What other recipes cost
- Artisan Sourdough Bread $0.85 per loaf
- Classic Chocolate Chip Cookies $0.36 per cookie
- Fudgy Chocolate Brownies $0.55 per brownie
- Homemade Cinnamon Rolls $0.60 per roll
- Homemade Pepperoni Pizza $5.45 per pizza
- Honey Almond Granola $1.46 per serving